راهنمای پیاده روی اربعین

باسلام :

کمتر از چند هفته به اربعین حسینی مانده و افراد زیادی برای گرفتن ویزا و گذرنامه اقدام کرده اند. بعضی هم لحظه آخر تصمیم می گیرند. با توجه به درخواستهای زیادی که از طرف همشهریان عزیز داشتیم لازم دیدیدم توضیحاتی درباره این موضوع در سایت درج کنیم.

گذرنامه :

گذرنامه یا پاسپورت شبیه شناسنامه است و باید از پلیس +۱۰ تهیه کنید. پنج سال اعتبار دارد و حدود ۱۱۰ هزارتومان هزینه تهیه آن است. با داشتن گذرنامه نیازی یه همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی در کشورهای دیگر ندارید. مهر خروج و ورود از مرز در داخل گذرنامه زده می شود.

ویزا :

ویزا یا روادید نوعی عوارض ورود به کشور خارجی است که باید از سفارت کشور مربوطه تهیه شود. به ویزای گروهی مانیفست نیز می گویند. ویزای عراق ۴۰ دلار است که معادل ۱۴۴ هزار تومان بوده و برای گرفتن آن جهت زیارت اربعین باید از طریق سایت سماح ثبت نام کنید و مدارکتان را به یک دفتر زیارتی که در لیست سایت قرار دارد تحویل دهید. ۱۰ هزار تومان حق دفتر زیارتی و ۲۵ هزارتومان هزینه بیمه به آن اضافه شده و در کل ۱۸۰ هزار تومان هزینه ویزا می شود. در حال حاضر سایت سماح گروه های حداقل پنج نفر رو اعلام کرده که شنیده شده ۳ نفر هم قبول است.

هزینه سفر :

معمولا دو مرز مهران و شلمچه برای خروج زائران در نظر گرفته می شود. برای استانهای شمال کشور مهران و جنوب کشور شلمچه مناسب است. فاصله تهران تا مهران ۷۶۰ کیلومتر است. کرایه اتوبوس حدود ۱۰۰ تا ۱۴۰ تومان شده و برگشت نیز همینطور ، پس کرایه داخلی حدود ۲۵۰ تومان در نظر بگیرید. البته با ماشین شخصی نیز می توانید بروید و در مهران پارکینگ بزرگی برای این منظور در نظر گرفته شده است.

از مهران تا نجف حدود ۳۰۰ کیلومتر است و کرایه آن چیزی در حدود ۵۰ هزار تومان و از کربلا تا مهران نیز همین حدود است ، پس کرایه داخلی عراق نیز ۱۰۰ هزار تومان در نظر بگیرید که تا اینجا شد ۳۵۰ هزار تومان کرایه.

از وقتی وارد عراق شوید تا خارج شوید تقریبا شما نیازی به هزینه برای جا و غذا ندارید چون بصورت رایگان توسط مردم عراق پذیرایی خواهید شد. برای خریدن سوغاتی نیز حداقل ۱۰۰ هزار تومان در نظر بگیرید.

برآورد هزینه کل شامل ویزا ، کرایه ، سوغاتی می شود ۶۳۰ هزار تومان

در این میان کاروان های زیارتی نیز وجود دارند که بسته به نوع خدماتی که می دهند قیمت های آنان متفاوت است و معمولا از ۵۰۰ هزار تومان (بدون ویزا) شروع می شود تا یک میلیون به بالا که شامل رزرو هتل نیز می باشد.

مدت پیاده روی :

پیاده روی بطور متوسط ۲۵ ساعت است که می شود سه روز با احتساب روزی ۸ ساعت پیاده روی و از نجف شروع شده تا کربلا که فاصله آن ۷۵ کیلومتر است. تمامی راه تیرهای چراغ برق اتوبان نجف کربلا را با شماره هایی علامت گذاری کرده اند که به آن عمود می گویند و تعداد عمودها ۱۴۵۲ عدد است. فاصله هر عمود ۵۰ متر است. تمام طول مسیر موکب ها بصورت چادر یا ساختمان آماده پذیرایی از زائران بصورت رایگان هستند. چایی ، غذا ، جای خواب و سرویس بهداشتی بصورت رایگان برای زوار مهیاست.

وسایل سفر :

کوله پشتی – لباس مناسب – کیسه خواب – کفش مناسب – ملحفه، روانداز – چفیه – دارو – عینک آفتابی – گوشی تلفن مناسب – پول نقد – ماسک یک بار مصرف – دستمال کاغذی  -لیوان شخصی کوچک دسته دار – قاشق و چنگال و چاقو – خمیردندان کوچک سفری – صابون، یا مایع صابون و شامپوی کوچک هتلی – مهر و جانماز، مفاتیح الجنان و قرآن – چتر و بارانی – کاغذ و خودکار – و . . .

ان شاءالله نکات بیشتری رو در این زمینه اضافه خواهیم کرد.

برای ثبت نام اینترنتی به چاپ اطلس لوشان واقع در کوچه شهید ارشاد مراجعه کنید (ثبت نام اینترنتی رایگان)

مدارک شامل دو قطعه عکس ۳در۴ یا ۲در۳ ، اصل یا کپی پاسپورت و ۱۸۰ هزار تومان وجه نقد

با برچسب: , , , ,
پست شده در وبلاگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


آرشیو مطالب