زیتون رودبار با غول آفت دست و پنجه نرم می کند

به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان رودبار در کرانه سفید رود و در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته‌ است، آب و هوای این منطقه تحت تاثیر هوای خشک و نیمه خشک ناحیه مرکزی قرار دارد.

 همچنین از نظر آب و هوایی این منطقه به ویژه شهر زیبای رودبار دارای آب و هوای مدیترانه‌ای است و رویش درختان زیتون در این منطقه گواه این موضوع است.

تازه ترین کشفیات باستان شناسانی در تپه باستانی “کلورز” رستم آباد بیانگر این است که کشت زیتون در این منطقه به بیش از دو هزار سال پیش باز می گردد.

ولی چند سالی است که تولیدکنندگان و باغداران زیتون با مشکل آفت زیتون مواجه شده اند آفتی که از نظر کیفیت و کمیت بر میزان تولید اثر گذار بوده و هست.

“پیمان رحیمی” یکی از تولید کنندگان و باغداران زیتون این شهرستان به مهر می گوید: آفت مگس زیتون یکی از مهمترین آفتی است که بسیاری از درختان این شهرستان را آلوده کرده است.

وی ادامه می دهد: پراکندگی و گستردگی آلودگی تا حدی زیاد است که سم ها و مقابله های کم و کوتاه مدت جوابگو نیست.

این کشاورز رودباری گفت: باغداران و تولید کنندگان در طول دوران مقابله با آفت، خسارت زیادی را متحمل شده اند، در این میان نیز واردات زیتون از خارج از کشور باعث شد تا  زیان و خسارت باغداران چند برابر شود، چه کسی جوابگوی این قضیه است؟ آیا کیفیت و طعم و مزه زیتون رودبار با زیتون وارداتی قابل مقایسه است؟ چرا مسئولان به جای پیدا کردن راه اصولی برای مبارزه با آفت به دنبال واردات هستند؟

زیتون شهرستان رودبار آوازه جهانی دارد

وی افزود: چند سال پیش که هنوز درختان منطقه به آفت مبتلا نشده بود زیتون رودبار علاوه بر داخل در خارج از کشور نیز آوازه جهانی داشت حالا چه شد که به این بلا گرفتار شده ایم ؟

رحیمی در ادامه  ضمن ابراز نگرانی از عدم کنترل و مهار آفت باغات زیتون شهرستان رودبار  اظهارداشت: اگر مبارزه جدی و طولانی مدت صورت نگیرد در آینده نه چندان دور  زیتون رودبار به عاقبت بدی گرفتار خواهد شد، قبل از آفت کشاورزان  هر سال ۴ تا ۵ تن زیتون از باغات برداشت می کردند ولی الان این رقم به یک تن هم نمی رسد.

وی اذعان داشت: این آفت همراه زیتون های وارداتی، وارد شهرستان شد پس چطور است که همچنان واردات زیتون ادامه دارد؟

ناگفته نماند استاندار گیلان نیز در راستای رفع مشکلات باغداران و تولید کنندگان زیتون، سازمان جهاد کشاورزی را موظف کرد با همکاری فرمانداری شهرستان رودبار نسبت به اجرای جدی طرح مبارزه با آفت زیتون اقدام کنند.

محمد علی نجفی همچنین در بازدید از باغات زیتون رودبار گفت: معیشت و هویت اقتصادی این شهرستان با پرورش و تجارت زیتون گره خورده است از اینرو طرح مبارزه با آفت مگس بسیار ضروری و اجتناب ناپذیراست.

وی با اشاره به اختصاص پنج میلیارد ریال برای اجرای طرح مبارزه با آفت مگس زیتون افزود: با اختصاص این اعتبار سازمان جهاد کشاورزی و فرمانداری شهرستان رودبار طرح مبارزه با آفات زیتون را از ابتدای هفته آینده بصورت جدی و گسترده آغاز کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: سازمان جهاد کشاورزی و فرمانداری موظف هستند گزارش اقدامات خود را بصورت مستمر ارائه دهند.

وی با تاکید برآموزش باغداران زیتون افزود: هرس و اصلاح باغات زیتون و جمع آوری زیتون های آفت زده در کنار آموزش مناسب به کشاورزان برای مبارزه با این معضل دارای اهمیت است.

شناسایی ۱۰ هزار هکتار زمین مستعد پرورش زیتون در رودبار

نجفی همچنین در بازدید از اراضی آماده واگذاری برای کشت زیتون گفت: در حال حاضر  ۱۰ هزار هکتار زمین مستعد پرورش این محصول در شهرستان رودبار شناسایی شده که در گام نخست هزار هکتار آن آماده واگذاری است.

وی در ادامه از بخش خصوصی توانمند و فارغ التحصیلان کشاورزی دعوت کرد تا براساس چارچوب های تعیین شده از این زمین ها برای پرورش زیتون بهره برداری کنند.

استاندار گیلان تاکید کرد: از آنجائیکه دسترسی مناسب به آب یکی از دغدغه های اصلی برای پرورش دهندگان زیتون است سازمان جهاد کشاورزی و آب منطقه ای تامین آب را به کسانی که زمین را تحویلشان می دهند،  تضمین کنند.

وی با اشاره به اینکه زیتون و رودبار دو اسم به هم آمیخته در گیلان و کشور هستند، گفت: تلاش برای نوسازی باغ ها، توسعه و کشت این محصول استفاده از آبیاری تحت فشار کشت رقم های جدید و بارآور به بهبود معیشت مردم شهرستان رودبار کمک خواهد کرد.

” محمدرضاعباسی مژدهی ” عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان نیز به خبرنگار مهر در خصوص آفت مگس زیتون گفت: از دید حشره شناسی و علم آفات عوامل خسارت زا به درختان به سه گروه آفات، بیماری ها و علف های هرز تقسیم  می شوند ضمن اینکه عدم مدیریت باغ نیز می تواند در کاهش عملکرد درختان بسیار موثر باشد.

وی ادامه داد: هم اکنون در میان حشرات در منطقه رودبار آفت مگس زیتون به عنوان مهمترین آفت تلقی شده  چرا که با حمله به میوه زیتون و ایجاد خسارت باعث کاهش کیفیت میوه ها می شود و بازار پسندی محصول را کاهش می دهد.

عباسی مژدهی اذعان داشت: از دیگر عوامل محدود کننده می توان به پسیل زیتون اشاره کرد که فعالیت این حشره در اوایل بهار بوده و باعث کاهش میزان گل در درختان می شود.

وی متذکر شد: متاسفانه در چند سال اخیر و پس از ورود آفت مگس زیتون به منطقه رودبار خیلی از باغداران از آفت پسیل زیتون غافل شده و بابت حمله این حشره خسارات زیادی نیز متحمل  می شوند که کمتر از خسارت مگس زیتون نیست با این تفاوت که این آفت به گل های درختان صدمه وارد  می کند و با مکیدن شیره نباتی گیاه باعث ضعف عمومی درختان می شود.

باغداران رودباری نباید از آفت پسیل زیتون غافل شوند

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان گفت: این مسئله می تواند حمله سایر حشرات و آفات را به درختان تسهیل کرده و باعث کاهش محصول شود که از دید باغداران مخفی می ماند اما مگس زیتون بطور مستقیم به میوه زیتون خسارت وارد می کند و باغدار علائم و ضررو زیان وارد شده به محصول را بطور مستقیم مشاهده می کند.

وی همچنین از دیگر آفات درختان زیتون به شپشک سیاه زیتون و سپردار بنفش زیتون اشاره کرد و افزود: این دو آفت دارای اهمیت اقتصادی کمتری بوده و خوشبختانه دشمنان طبیعی قادر به کنترل جمعیت آن هستند ضمن اینکه روغن پاشی بر علیه این آفات (به غیر از مگس زیتون) در اواخر زمستان و یا اوایل بهار می تواند در کاهش جمعیت آنها موثر باشد.

عباسی مژدهی  اظهارداشت: از بیماری ها نیز می توان به پوسیدگی ورتیسلیومی درختان زیتون اشاره کرد که بیماری خطرناکی بوده و باید نسبت به کنترل و مدیریت آن اقدام کرد.

وی در پاسخ به این سئوال که این آفات در دراز مدت و کوتاه مدت در کیفیت و کمیت محصول زیتون چه تاثیری دارد، گفت: به یقین عدم کنترل این آفات می تواند در کوتاه مدت باعث افت محصول و در دراز مدت باعث ضعف عمومی درختان شده و زمینه را برای حمله سایر آفات و بیماری ها فراهم و کاهش محصول را باعث می شوند.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان در خصوص ارزیابی میزان خسارت وارده به باغات زیتون اذعان داشت: در سال های گذشته جمعیت این حشره در حد بالایی نبوده و خسارت وارده نیز اقتصادی نبود بجزء در برخی از سال ها ولی در سال جاری به دلیل شرایط اقلیمی خاص و تابستان خنکی که در تیر و مرداد ماه امسال وجود داشت شرایط برای رشد و فعالیت آفت مگس زیتون فراهم شد و در شهریور ماه حجم عظیمی از این آفت در منطقه طغیان کرد.

وی در خصوص اقدامات تاثیر گذار صورت گرفته  برای مهار یا کنترل این آفات به مهر گفت: مهمترین اصل در کنترل این آفت مشارکت باغداران سراسر شهرستان  است، متاسفانه در چند سال اخیر خیلی از باغات بطور صحیح مدیریت نشد و در نتیجه امکان هجوم آفت را فراهم کردند اما برای سال آینده با برنامه ریزی های انجام گرفته در تمامی روش ها از قبیل آموزش باغداران و آشنایی هرچه بیشتر آنها با آفت مگش زیتون و همچنین استفاده از روش های مختلف کنترل و مدیریت این آفت می توان امیدوار بود که در سال های آینده جمعیت خسارت زای آفت کاهش پیدا کرده و به حدی برسد که خسارت اقتصادی به محصول وارد نکند.

مهمترین اصل در کنترل آفت زیتون مشارکت باغداران سراسر شهرستان رودبار است

عباسی مژدهی افزود: بر خی از روش های کنترل آفت که در سالیان اخیر در قالب بروشور و یا پوستر و همچنین کلاس های آموزشی ارائه شده است شامل جمع آوری میوه های آلوده در پایان فصل، هرس درختان ( با این عمل می توان موجب تهویه بهتر تاج درخت شود)، مبارزه با سایر آفات درختان زیتون همچون پسیل زیتون و شپشک سیاه زیتون (عسلک این حشرات منبع غذایی بسیار مناسبی را برای مگس های بالغ زیتون در طول سال فراهم می کنند)، نصب تله های جلب کننده غذایی و جنسی با نظارت مستقیم کارشناسان جهاد کشاورزی، استمرار مبارزه با آفت در تمامی طول سال حتی هنگامیکه میوه ای بر روی درختان موجود نیست ( تجربه نشان داده است که آفت مگس زیتون در فصل زمستان بصورت حشره کامل فعالیت می کند و با نصب تله های جلب کننده غذایی می توان نسبت به شکار آنها اقدام کرد) است.

وی اظهارداشت: از دیگر موارد می توان به جمع آوری زودتر میوه های درختانی که در حاشیه خیابان ها وجود دارد و شهرداری به عنوان متولی آن محسوب می شود، نصب تله های جلب کننده غذایی در باغات منطقه لوشان در فصول پائیز و زمستان، حشرات بالغ برای گذراندن دوره زمستانی به منابع غذایی خاصی دسترسی ندارند و با نصب تله های جلب کننده غذایی می توان نسبت به شکار این جمعیت ها اقدام کنند، حدالامکان اصلاح روش های آبیاری سنتی و استفاده از روش های آبیاری جدید از قبیل آبیاری قطره ای و غیره را نام برد.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان در پاسخ به این سئوال که چه میزان اعتبار برای مهار کامل آفات زیتون نیاز است، گفت: بیشتر از مسائل مالی که در کنترل آفت موثر است تغییر دیدگاه باغداران و کشاورزان منطقه در خصوص کنترل این آفت حائز اهمیت است.

وی یادآورشد: در صورتی که کشاورز و باغدار  به این نتیجه برسد که برای کنترل این آفت باید از فصل زمستان شروع به ردیابی و کنترل آفت کنند قدم بزرگی برای کنترل این حشره برداشته شده و به یقین در سال های آتی شاهد جمعیت کمتری از این آفت در شهرستان باشیم و باغداران رودباری بدون دغدغه و با فراق بال همچون گذشته محصول سالم خود را به سراسر کشور عرضه کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار در این زمینه به مهر گفت: آفات و بیماری های زیتون به دو دسته تقسیم می شوند.

مسلم طوفان افزود: آفات ها شامل مگس میوه زیتون، شپشک سیاه زیتون، پسیل و کرم سفید و از بیماری ها می توان به لکه کاووسی، فوماژن و  ورتیسیلیوم  اشاره کرد.

وی اظهارداشت: با توجه به سطح زیر کشت رودبار، دو هزار هکتار از باغات زیتون این شهرستان در اثر آفات آسیب دیده است.

این مسئول اذعان داشت: با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان و پیگیری های مستمر نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و همچنین عده ای از بازاریان و تولید کنندگان این شهرستان، جلسات متعددی در خصوص راهکارهای مقابله با آفات زیتون برگزار شد.

۲ هزار هکتار از باغات زیتون شهرستان رودبار در اثر آفات مگس زیتون دچار آسیب شدید شد

وی ادامه داد: از سوی جهاد کشاورزی رودبار با توجه به اختصاص اعتبارات محدود اقداماتی همچون راه اندازی ۱۷ ایستگاه پیش آگاهی با نظارت چهار کارشناس طرح زیتون، توزیع ۱۱۷ هزار برگ تله های زرد جلب کننده تعداد، توزیع دو هزار و ۲۰۰ لیتر پروتئین هیدرولیزات و توزیع ۲۱۰ لیترسم بین کشاورزان در دو هزار و ۷۷۶ هکتار، تشکیل کلاس های آموزشی و چاپ و تکثیر اطلاعیه، چاپ و توزیع بروشورهای آموزشی، تحویل سم و سمپاش به متقاضیان را بعمل آورد که البته این اقدامات برای مبارزه کافی نبوده و نیست.

طوفان در ادامه ابراز امیدواری کرد با اختصاص بودجه ای که در راستای نابودی آفات زیتون این شهرستان از سوی مسولان تصویب شده است بتوان اقدامات مهمتری را انجام داد.

وی یادآورشد: در حال حاضر  ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان از طرح ملی زیتون به جهاد کشاورزی رودبار اختصاص یافته که با این میزان اعتبار با همکاری اداره ترویج برگزاری کلاس های آموزشی، جلسات مورد نیاز و کارگاه های آموزشی شهرستان آغاز شده است.

به هر حال زیتون از محصولات راهبردی استان گیلان است و نقش مهمی در اقتصاد، تجارت و اشتغال منطقه دارد بنابراین مسئولان باید نسبت به رفع مشکلات این محصول مهم تلاش مظاعف داشته باشند.

با برچسب: , , , , ,
پست شده در وبلاگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


آرشیو مطالب