وضعیت بحرانی زیتون

آمارهای سازمان جهاد کشاورزی نشان می دهد گیلان به لحاظ سطح کشت زیتون رتبه چهارم و به لحاظ تولید محصول نیز پس از زنجان و قزوین رتبه سوم را در بین ۲۶ استان زیتون خیز کشوردارد اما متأسفانه چند سالی است که آفت مگس زیتون در برخی از استان های زیتون خیز به ویژه گیلان شیوع پیدا کرد و باعث از بین رفتن بخش عمده ای از این محصول شده است.
براساس اعلام جهاد کشاورزی گیلان ، اگرچه امسال ، سال آور زیتون در گیلان بود اما کاهش دمای هوا در زمان باردهی و نبود مدیریت صحیح باغ ، سبب افزایش جمعیت مگس زیتون ، هجوم این آفت به نیمی از باغ های زیتون و در نتیجه از بین رفتن ۳۵ درصد محصول شده است.
سعید قنادآموز معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان که از سال۸۳ تاکنون تحقیقات زیادی روی آفت مگس زیتون انجام داد در گفتگو با خبرنگار با بیان اینکه آفت مگس زیتون آفتی وارداتی است گفت: این آفت اولین بار در سال۸۳ از طریق زیتون هایی که از برخی کشورهای عربی وارد کشور شده بود به باغ های استان های زیتون خیز از جمله گیلان راه یافت و حدود ۸۰ درصد محصول آن سال را از بین برد اما در همان سال های اول با اقدامات وزارت جهاد کشاورزی تا حدود زیادی کنترل شد.
وی با بیان اینکه آفت مگس زیتون در هوای گرم و خشک و دمای بیش از ۳۳ درجه شانس کمتری برای زنده ماندن دارد گفت: متاسفانه این آفت امسال در زمان باردهی زیتون های رودبار ، به علت کاهش دمای هوا و بارندگی ، فرصت بهتری برای رشد و تکثیر یافت و به سرعت در باغ های زیتون این شهرستان گسترش یافت.
سعید قنادآموز با بیان اینکه مگس زیتون ، درون میوه در حال رشد تخم‌ گذاری کرده و پس از یک هفته تبدیل به لارو می شود گفت: لاروها در ۱۵ تا ۲۰ روز از بافت میوه تغدیه می کنند تا تبدیل به شفیره شوند و ۵ تا ۷ روز طول می کشد تا مگس ها از داخل آن بیرون بیایند.
این گیاه پزشک افزود: آفت مگس زیتون علاوه بر تغذیه بخش عمده ای از زیتون با سوراخ هایی که در آن ایجاد می کنند ، زمینه های ورود قارچ ها و باکتری ها به درون میوه زیتون را فراهم کرده و سبب له شدگی و پوسیدگی باقیمانده میوه و ریختن آن پای درخت می شود.
به گفته وی چرخه زندگی این مگس از اواسط تابستان تا اواخر آبان – زمان باردهی تا برداشت زیتون – ۳ تا ۵ بار تکرار می شود.
سعید قناد آموز با بیان اینکه مگس زیتون پس از پایان فصل برداشت غیر فعال شده و لابه لای شاخه های درختان زمستان گذارانی می کند گفت: لاروهای این مگس از طریق میوه هایی که پای درخت افتاده به خاک راه یافته و در تابستان سال آینده وارد مرحله جدیدی از رشد و تکثیر می شوند از این رو هرس ، جمع آوری بقایای زیتون های آفت زده و شخم زدن پای درختان پس از برداشت تا حدود زیادی از گسترش این آفت در سال آینده جلوگیری می کند.
معاون پژوهشی مرکزتحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان استفاده از کارت زرد چسبنده ، نصب تله های فرمون جنسی برای جذب مگس ها هنگام جفت گیری ، نصب تله های پروتئینی سمی به عنوان طعمه ، سمپاشی موضعی ، گردپاشی و محلول های دورکننده حشرات را هم از مهم ترین راهکارهای کاهش خسارت ، هنگام هجوم مگس زیتون به باغ ها برشمرد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان هم می گوید: براساس پیش بینی ها امسال که جزو سال های آور زیتون بود باید بیش از ۱۷ هزار تن محصول برداشت می شد اما برآوردهای اولیه نشان می دهد این میزان به علت هجوم آفت مگس زیتون ۱۳ هزار و ۶۰۰ تن معادل محصول سال های نیاور کاهش یافته است.
ایرج بنیادی با بیان اینکه سالانه ۶۰ درصد از محصول زیتون در اوایل شهریور به صورت نارس و سبز برای تهیه کنسرو برداشت می شود گفت: باغداران رودباری بقیه محصول خود را کمی دیرتر و برای مصارف روغن کشی و دیگر فرآورده ها و محصولاتی جانبی زیتون از درختان می چینند.
وی با بیان اینکه مگس زیتون تا پایان برداشت ، بخش عمده ای از میوه زیتون را می خورد گفت: امسال برای کاهش خسارت های ناشی از این آفت از باغدارن خواستیم ۸۰ درصد از زیتون امسال معادل بیش از ۱۰ هزار تن را زودتر از موعد و برای تولید کنسرو برداشت کنند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی گیلان می گوید: با وجود کاهش ۲۰ درصدی مواد اولیه روغن زیتون ، ۶ کارخانه روغن کشی استان باید برای تهیه مواد اولیه خود به فکر واردات زیتون هایی باشند که با توجه به تجربه سال های نه چندان دور ، بعید نیست میزبان آفتهایی از این دست باشند.
ایرج بنیادی می افزاید: مسئولان استانی برای کنترل آفت مگس زیتون عزم جدی دارند و اگرچه استاندار گیلان هفته گذشته ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای مقابله با این آفت اختصاص دادند اما این اعتبار کافی نیست و برای کنترل این آفت ، دست کم به ۳ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که امیدواریم در رایزنی با وزارت جهاد کشاورزی ، اعتبارات مورد نیاز را دریافت و در قالب تسهیلات در اختیار باغدارانی که باغ هایشان در معرض آفت مگس زیتون است ، قرار دهیم.
وی با بیان اینکه از هفته آخر آذر ، طرح مبارزه با آفت مگس زیتون را در رودبارآغاز کردیم ، گفت: مشارکت باغداران برای سرعت گرفتن کار الزامی است.
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گیلان هم با تایید صحبت های معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی ، نبود مشارکت کافی باغداران برای کنترل این آفت را مهم ترین علت جولان مگس زیتون در باغ های رودبار می داند.
محمد ابراهیم محمدی گفت: بیشترین خسارت ها مربوط به ۲ هزار هکتار از باغ های شهر رودبار و مناطق پایین سد سفیدرود است که هوای آن نسبت به باغ های بالادست سردتر بود و باغداران آن مدیریت کمتری بر باغ های خود داشته اند.
وی افزود: سازمان جهادکشاورزی گیلان از سال۸۳ تاکنون سالانه بطور میانگین۱۲۰میلیون تومان برای مقابله با این آفت هزینه کرد و این اعتبار صرف نصب و توزیع بنر و بروشور ، انواع تله ها ، آفت کش ها و همچنین برگزاری دوره های آموزشی شده است.
مدیرحفظ نبابات جهاد کشاورزی گیلان از ایجاد ۱۷ ایستگاه نمونه برداری زیتون برای رصد این آفت در مناطق مختلف شهرستان رودبار خبر داد و گفت: گزارش کارشناسان این ایستگاه ها در جلسه های کمیته گیاه پزشکی بررسی شد و بر این اساس برای کنترل آفت برنامه ریزی و تصمیم گیری می شود.
فرماندار رودبار که شهرستانش تنها تولیدکننده زیتون در استان است می گوید: براساس دستور استاندار ، فرمانداری رودبار همکاری خود را با سازمان جهاد کشاورزی گیلان برای اجرای طرح مقابله با آفت مگس زیتون آغاز کرد.
غلام حسین رجبی با بیان آن که تاکنون ۶۰ میلیون تومان از ۵۰۰ میلیون تومانی که استانداری برای مقابله با این آفت اختصاص داده جذب شده است گفت: این اعتبار برای چاپ و تکثیر ۲ هزار بروشور ، ۵۰ پوستر ، ۱۶۲ بنر و همچنین خرید انواع تله ، سموم و چسب های جذب کننده آفت مگس زیتون هزینه خواهد شد.
وی می گوید: در نظر داریم توزیع سموم و تله های آفت مگس زیتون را در مدت ۲۰ روز آینده به پایان برسانیم.
فرماندار رودبار با بیان اینکه در گام اول برای اجرای این طرح ، باغ های زیتون رودبار به ۱۰ منطقه تقسیم شده است گفت: از ابتدای هفته هر روز ۱۰ گروه ۳ نفره از کارشناسان جهاد کشاورزی برای بررسی وسعت باغ ها ، تعداد درختان و تخمین امکانات مورد نیاز برای مقابله با این آفت به باغ های منطقه سرکشی می کنند.
غلام حسین رجبی با اعلام اینکه فرمانداری به عنوان دستگاه ناظر موظف است گزارش عملکرد جهاد کشاورزی را روزانه از دهیاران و شوراهای اسلامی شهر و روستای شهرستان رودبار دریافت کند گفت: در این مدت دهیاران و شوراهای اسلامی در مساجد اقدامات کنترل کننده آفت مگس زیتون از جمله جمع آوری ، شخم زدن و هرس باغ ها را برای باغدارن تشریح می کنند.
گفتگوی خبرنگارما با باغداران مناطق پایین سد و اطراف شهر رودبار که بیشتر درگیر این آفت بودند حاکی از این است که ۹۵ درصدآنها هیچ محصولی از باغ خود برداشت نکرده اند.
این باغداران با بیان اینکه در سال های گذشته به علت هزینه بر بودن شخم زدن ، هرس و جمع آوری میوه نتوانسته اند اقدامات پیشگیرانه و کنترل کننده آفت مگس زیتون را در باغ های خود انجام دهند از مسئولان خواست پرداخت تسهیلات برای مقابله با این آفت بودند.
عده ای از این باغداران از امکانات کم از جمله توزیع کم کارت زرد چسبنده ، گلایه داشته و معتقد بودند جهاد کشاورزی باید به دنبال راهکار مناسب تری برای مقابله با این آفت باشد چرا که اگر حتی یک باغ به آفت مگس زیتون آلوده باشد به تدریج به تمامی باغ های منطقه انتقال خواهد یافت.
اما باغدارانی که در مناطق بالادست از جمله لوشان که محصولشان از آفت مگس خسارت کمتری دیده اگرچه شرایط مساعد آب و هوایی را ناجی باغ های خود می دانستند ، اما معتقد بودند پارسال ، هرس و شخم زدن پای درختان درکاهش جمعیت مگس زیتون بی تاثیر نبوده است.
مقابله با آفات زیتون هرچند کاری نیست که بدون عزم جدی مسئولان امکان پذیر باشد اما در این میان همت خود باغداران در همراهی و همکاری با مسئولان جهاد کشاورزی در کاهش یا نابودی این حشرات موذی بی نتیجه نخواهد بود امری که اگر محقق شود باغ های زیتون رودبار نفسی تازه خواهند کرد.

رشت / واحد مرکزی خبر / اقتصادی

با برچسب: , , , , , , , , , , ,
پست شده در وبلاگ
4 دیدگاه در “وضعیت بحرانی زیتون
 1. یک دوست گفت:

  امیدوارم این زحمات به ثمر برسه و این آفت در کل منطقه زیتونکاری گیلان کنترل بشه انشاالله…

 2. یک دوست گفت:

  امیدوارم این زحمات به ثمر برسه و این آفت در کل منطقه زیتونکاری گیلان کنترل بشه انشاالله…

 3. دختر شمالی گفت:

  گوش کن… صدای درخت زیتون را بشنو… گوش کن به زمزمه هایش:
  چنان سبز هستم که گویی نمیرم
  ولی از درون مرگ در سینه دارم…

  کمک کنیم به درختی که برایمان مقدس است
  و این آفت با تخریب میوه هایش آن را به فراموشی و مرگ نزدیک کرده!…
  کمک کنیم همه با هم…

 4. دختر شمالی گفت:

  گوش کن… صدای درخت زیتون را بشنو… گوش کن به زمزمه هایش:
  چنان سبز هستم که گویی نمیرم
  ولی از درون مرگ در سینه دارم…

  کمک کنیم به درختی که برایمان مقدس است
  و این آفت با تخریب میوه هایش آن را به فراموشی و مرگ نزدیک کرده!…
  کمک کنیم همه با هم…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


آرشیو مطالب